21 veebruar 2010

Konverentsist ja Kolmkõlast, lisaks Kõhnast Gretest

2010. aasta Vanalinna konverents Paides sai läbi (fotogalerii asub siin). Seekordseks asukohaks oli Paide SRIKi kasutuses oleva maja teise korruse saal, mis renoveerimistööd said valmis päev enne konverentsi. Kõik tööd (v.a. elekter) tehti ainult talguliste abil. See on tegelikult pisut uskumatu, mis 2 ja poole nädalaga korda saadeti. Igatahes tugev tunnustus Jaak Salmarile, kes asja käsile võttis ja kõigile talgulistele, keda oli kohal kokku vähemalt tosinkond. Saali vana lagi ja auklik küprok võeti maha, soojustuseks kasutatud saepuru koguti korralikult kottidesse, kaks mäda penni vahetati välja, pennide peale (st senisest kõrgemale) paigaldati uus nn poola laudisega lagi, lisaks kaeti laudisega ka kaldseinad. Saepuru ootab veel tagasilaotamist uuele laele, ilmselt tuleks see vana kombe järgi segada lubjaga, siis saab ka soojustuse enamvähem nõuetele vastavaks.

Konverentsil oli kohal 32 inimest. Nagu välja kuulutatud, kuulasime seekord just kodanikuühendusi. Mõte oli aru saada, kas kodanikualgatusena tegutsev linnakogukond on võimalik. Päris tihe programm oli, Tartu Karlova ja Supilinna seltsid esitasid veidi erinevaid nägemusi kodanikuühenduse eesmärgist. Karlova on 8 000 inimesega on muidugi kaugelt üle  vanalinnast ega jää palju maha ka linnast endastki. Liikmeid 100 ümber, aktiivsed paarikümne ringis, osaletakse planeeringuüritustel, korraldatakse Karlova päevi, avatakse kohvikut. Supilinna selts oli heas mõttes boheemlikum -  asjad võiksid kulgeda rohkem oma loomulikku rada, peaasi, et inimesed end selles keskkonnas hästi tunneksid. Kord aastas toimuvad u 100 000 kr eelarvega Supilinna päevad (linnaosa, kus u 1000 elanikku kõige rohkem, seltsis samuti sadakond liiget).

Pärnust olid kohal Punane Torn ja Maarja-Magdaleena Gild  ehk käsitööliste ühendused. Lugege nende kodulehti - tegutsevad suure hooga ja näevad head välja. Ka Paidesse on ju kavas asutada oma Käsitöökeskus, ses mõttes oleks olnud tore näha kuulamas rohkem kohalikke käsitöölisi.

Toomas Trapido rääkis "Transition Towns" liikumisest, mis on UK-s käima läinud linnakogukondade liikumine. Ajendiks küll olnud nn peak oil ootus, ent oma tegevuses on meiega üsna sarnased. Edaspidi tahaks sellest liikumisest siiski veidi rohkemgi kirjutada. Päris põnev eestikeelne vaste on sellele (otsetõlkes kohmakale "Üleminekulinnad") leitud: konnahüpe! Roheline ja kogukondlik(konnalik?) :)

Pärastlõuna oli peamiselt SRIKidest (Paide, Viljandi, Tallinn, loodav Kuressaares) aga ka tõeliselt sisukas ettekanne Lea Täheväli-Strohilt "Hoonete kultuuriloolisest väärtusest". Põhjalik metoodika erinevate väärtuste leidmiseks, millest miljööväärtus on ainult üks. Selline lähenemine võiks oluliselt avada silmi ka Paide vanalinna väärtuse nägemisel. Mh hakkas mulle meeldima üks minu jaoks uus sõna: arhitektooniline :) Paide keskväljak oli kunagi seda ilmselt, praegu on katusejooned ikka tunduvalt kaootilisemad, mis rikub oluliselt ka kunagist harmooniat.

Ja lõpuks Sven Alustelt ülevaade asutamisel olevast Eesti Ökoehitajate Ühingust. See saab olema kõva sõna ökoehituses, uskuge mind :) Varsti loete lähemalt, praegu otsige esialgu fännilehte facebookist.

Aga. Mainimata ei saa jäta, et PSRIKi saali ei renoveeritud kaugelti mitte konverentsi tarbeks (ehkki see määras tähtaja). Saalist on lõpuks saanud Paide kunstigalerii, mida siin väga ammu pole olnud (tegelikult ma ei tea, kas üldse ongi?). Üksmeelselt sai tema nimeks Kõhna Grete Galerii. Ja seda põhjusel, et veel 16. sajandil asus täpselt maja asukohal üks Paide ordulinnuse tornidest, mis kandiski nime Kõhn Grete (kes soovib, võib siit lähemalt lugeda: http://weissenstein.blogspot.com/2009/08/veidi-lahemalt-paide-kindluse.html). Nii, et teretulemast nüüd galeriisse, kus praegu on väljas Leho Rubise korraldatud Kolmkõla festivali näitus Kaija Kesa ja Eveli Variku graafikast.

Kolmkõla oligi seekord konverentsiga senisest isegi enam läbi põimunud. Traditsiooniliselt ongi nad koos toimunud, seekord ilmselt kõige sarnasemalt algsele ideele. 2005. aastal toimus leidis see sümbioos esmakordselt aset, tookord muide ka 18. ja 19. veebruaril, mil konverentsi asemel esitasin küll ainult ettekande C.H.Hesse taasavastatud maja asukohast Paides. Lehoga seoses veel nii palju, et tema tehtud joonistustega tellitud tekstiilkotid olid sel konverentsil kingitusteks.

Kolmkõla oli seekord ühepäevane, "Una Corda" kontsert Raekojas ja luuleõhtu Paide SRIKi saalis Mihkel Kaevatsi ja Tõnu Õnnepaluga, mis oli muide väga väga hea. Taolisi üritusi on kavas hakata saalis edaspidigi tegema. Tasub teateid järgida, või veel parem: end meililisti pressida, esimene (seekord küll film) on juba järgmisel pühapäeval :)


Selline pisut agusihvkalik ülevaade. Ei olnudki praegu plaanis sügavamalt analüüsida, seda teen järgmise paari nädala jooksul. Lisaks, kui see teistelegi huvi pakub, siis üllitatakse ilmselt ka uus, Eesti linnakogukondi puudutav veebikeskkond. Aga võibolla ka mitte - oleneb tõesti, kas selle järele ikka tõesti huvi ja vajadust on.

1 kommentaar:

Juhan ütles ...

Ilus ärklikorrus, mõnus üritus. Kahjuks olin muude asjadega hõivatud :(

Postita kommentaar