Mingil määral peaks (tahaks ka ikka tegelikult) ütlema midagi ka sel nädalavahetusel toimunud Paide linna sünnipäevaürituste kohta. Mu jaoks on alati olnud tegu olulise sündmusega, sest Weissensteini eesmärk on alati olnud linna ajaloo, traditsioonide jms väärtustamine. Viimati andis W ise suurema panuse linna poolt korraldatud sünnipäevaüritustesse, kui täis sai 715 aastat linnaõiguste saamisest. Siis valmis "Negelini kroonika" nimeline raamat ning Rootsi Riigiarhiivist sai tellitud ja linnale üle antud 30. sept 1291. a linnaõiguse üriku 1555. a koopia.
Sel korral oli tegemist suht kandilise aastaarvuga, ent Paide jaoks siiski olulisega, sest välja oli kuulutatud 40-miljonilise megaprojekti - Vallitorni "Ajakeskuse" avamine ning sellega seotud festival "Aegade tuuled". Too Ajakeskus on juba näiteks JT-s saanud omajagu kajastust - nii lihtsalt ülevaatid, materdamist kui veidi ka kiitmist (tegelikult kuidagi ettevaatlikku käsitlust). Ma nagu ka ei tea kohe mida öelda ... peamiselt seetõttu, et tegelikult pole ta ju veel valmis saanudki. Nii on arusaadav, et toda 40 miljonit nagu hästi ei näe seal. Aga jah - mitmeid asju tuleb ju veel oodata. Kui ma täna üksinda torni korrused esimest korda läbi käisin, siis ma olin pehmelt öeldes hämmingus. Lift oli küll ja videod ka rohketes LCD-des aga muud nagu eriti polnud mu arust. Ses mõttes et kõige paremini sisustatud EW korrus oli ju selline juba enne remontigi - seal polnud praktiliselt midagi uut. Mujal olid mõned nukud ja stendid, lisaks üks veidi jõnksuv vanker - kenasti tehtud ju aga .. kuidagi nagu vähevõitu, eriti seda meeletut summat meeles pidades. Natuke võiks mõne asja kallal noridagi (võibolla on see minu kiiks aga tegelikult tuleks juba lõpetada selle korrutamine nagu oleks 1636 Paidelt linnaõigused ära võetud - sellist asja ei ole juhtunud kulla inimesed!) aga las see olla praegu.
Aga siis käisin teise korra, sedasi poolsalaja, kaasas ühe grupiga, kellele jagas seletusi projekti autor Georgi Särekanno. Sai kohe veidi selgemaks, et mis veel tulemas ja vihjamisi ka aru, et millised asjad pole päris sedasi läinud nagu Georgi ise oleks ehk soovinud. Kui valmis saab keskaja-tänav, siis saab keskaja korrus kindlasti sisu juurde (ehkki Paidet kui "Liivimaa Saalemit" ei maksaks nüüd küll rõhutada - too 9 nõia põletamine Rootsi aja alguses oli ikka väga marginaalne seik, arvestades mis toimus mujal, kasvõi näiteks Pärnus). Kreisiperioodi saali tuleb ka veel asju juurde (kahur ja lühter näiteks). Ja nii edasi. Too ülemine eurokorrus jääb mu jaoks veidi arusaamatuks aga vähemalt on ta kenam kui varem. Nii et too teine käik rahustas jälle maha.
Peale torni on aga ju veel muudki - Vallimäe valgustus ja trassitööd pole olnud just odav lõbu (ehkki häbiväärne on see, et tegemata oli jäänud vallimäelt Tallinna tn-le viiv tee - ikka väga jõledas seisukorras on see praegu). Lisaks - laululava tehakse korda ning rajatakse ka täiesti uus laste mänguplats (vist puidust linnusena nagu ma aru sain Tiit Schwedega asjast rääkides). Kujutan ette, et päris kalliks läks ka päästeameti poolt nõutud nn kustutusjaam seal Veski ja Parkali ristis (torn ikkagi ju kõrgehitus). Nii et kulutuste osas ei oska kõrvaltvaataja pilgul küll veel hinnangut anda.
Küll aga tundub, et sellises poolikus olekus poleks vist ikka pidanud torni avama. Kuidagi "oleks" ja "tuleb" tunne tuli jälle peale, nagu Paides ikka. Aga küll tuleb ka muidugi ..
Festival ise oli ju väga hea - muinasküla oma tegevustega, ajalooloengud, Oort, etendus jne. Ses mõttes polnud palju ilmselt ka see 125 kr piletihinda aga ... kuulge - Paides ei ole ju peaaegu keegi nõus sellist raha välja käima. Etenduse peale tuli küll pinkidetäis inimesi kohale aga laupäevane päev oli ikka väga tühi ja pühapäev ikka täitsa tühi kohe. Alati on sünnipäevaüritused olnud rahvale tasuta ja nüüd äkki .. kui valmis on saanud selline miljoniprojekt (või noh, poolvalmis siis), siis järsku selline laks? Ma ise nägin ikka päris palju inimesi, kes hinda kuuldes lihtsalt ümber pöörasid. Ma ei usu, et see oleks kuigi raske rahaline kaotus korraldajale olnud, kui hinnaks oleks olnud kasvõi 25 kr või 50 kr, sest ilma rahvata pole üritusel nagu mõtet. Võibolla teeb see koguni kahju - kinnistab aina enam sundmõtet, et kas ikka on siin üldse mõtet midagi korraldada. Juba EW aegu oli nii, et rahvas käis kahes kohas - teatris või kinos. Mujal eriti mitte (ok, laulupeod ka). Nii on see tegelikult siiani. Paide inimesed tahavad lihtsaid ja praktilisi asju - kõike muud võib ju tarbida ka kui kartulimaast, puuladumisest või millest muust iganes aega üle jääb aga ikka ainult siis, kui muidu saab, või veel parem - kui tasuta küpsist ja kohvi ka peale saaks. Sorry aga nii see tõesti on :) See pole halvustamiseks öeldud - on nagu on. Tegelikult kui sellest aru saada ja seda arvesse võtta, siis annab küll korraldada ka selliseid asju, millest võetakse osa ning mis samas ei ole nürid või koguni ehk arendavad. Aga et asi mingi vigisemisena ei kõlaks - festival ise oli hea!! (võibolla isegi temaatilisem kui oleks võinud arvata, need "aegade tuuled" olid kuidagi liiga kõvasti või siis valepidi vist puhunud - arvestades just ajakeskuse valmimise ajagraafikust kinnipidamist :)
Mis siis veel? Eks see turundus tahab ikka kõvasti arendamist siinkandis veel. Ma kahtlustan, et ka edaspidine Ajakeskuse piletihind (ligi 100 kr) on nii kõrge (ma ei usu, et kuigi paljusid eestlasi see meelitaks praegusest Mäo tivolist siiapoole keerama) ehk just seepärast, et võimalikult palju neist vähestest, kes siia eksivad, välja pigistada. Sest olgem ausad - ega muud siin pole ju pakkuda endiselt. Mäelt alla tulles tahavad ainult tõelised friigid meie urgastunud vanalinnas jalutada, aga isegi neil pole siin peaaegu kusagil süüa ega ööbida. Kogu see turunduse pool on olematu - mu jaoks kajastabki seda kõige paremini just Ajakeskuse pileti hind. Isegi Ajakeskuse endas pole kohvikutki!! Aga jällegi - ma ei süüdista selles ometi Ajakeskuse projekti vedajaid (ehkki kiusatus oleks seda teha), sest siin on taga veidi suuremad põhjused. Rääkimata sellest, et mu arvates on üldse kogu see turismiorentatsioon pisut perspektiivitu, eriti teisi võimalikke potentsiaale arvestades .. aga jällegi - see on teine jutt.
Igatahes, kindlasti tahaks öelda seda, et ma ei vingu, kohe päris kindlasti mitte, mul lihtsalt kukub nii välja, et tahtmisest mulle olulisi asju kuidagi eriti heas korras näha, paistab nokkimine veel eriti silma :) Aitäh korraldajatele ja tänan muidugi väga ka tänukirja eest! Ükski asi pole taolises väikelinnas kerge korraldada, oluline on aga mitte pidama jääda, vaid oma nägemus lõpuni viia ja teostada see mis plaanis on, küll siis lõpuks kasvab ka rahulolijate hulk. Tegelikult on nii, et väga suure asja puhul on lihtsalt ootused ka väga suured aga eks seegi ole juba omamoodi kompliment neile, kes asja üleüldse ette on võtnud :)
Lõpuks peaks ütlema, et tegelikult pole ju Paide 719 veel käeski. Sest "õige" päev on ju alles tuleval neljapäeval - 30. septembril. Et W on ikka just tol päeval üritanud midagi ette võtta, siis ka seekord olete kõik oodatud (tasuta :)) osalema Paide linna aastapäeval Paide kogukonnakeskuses toimuval õhtul. Ajakava on praegu selline (täiendan kohevarsti järgmises postituses). Väikseid suupisteid saab ka (täitsa ilma irooniata :)). Nii, et tere siis neljapäeval ka!
8 kommentaari:
Arvestades "festivali" päevapiletihinda 125 krooni ja eriti fakti, et päevakava oli mõlemal päeval suht sarnane ja kuuldust, et pilet kehtis vaid ühele päevale tekib küsimus, et kelle jaoks see festival üldse korraldatud oli?
Ajakeskuse piletihind ligi 100 krooni ehk siis 6 eurot. Njah. Palju õnne, kes iganes selle välja mõtles. Võiks aru saada, inimestele tuleks selle raha eest ka midagi pakkuda. Inimene peab Paidest ära minema rahulolevana, mitte pettununa. See kehtib ükskõik mis äri juures. Kuna meil siin Paides pole suurt millegagi turiste ligi meelitada, siis peaks linn tegema pingutusi, et inimesi siia meelitada. Linn peaks pigem peale maksma ja hoidma torni hinna minimaalse. See meelitaks rahvast siia tulema ikka ja jälle. Inimene kes tuleb mööda minnes Paidesse torni pärast käib siin arvatasti mujalgi, tarbib teenuseid ja toob kaudselt raha sisse. Ja kui torn pole kirves siis tahavad inimesed ehk ikka ja jälle siia tulla. Aga kui üritada neil nahk üle kõrvade tõmmata 100 krooniga siis arvatavasti mitte. Piletihind võiks olla suurusjärgus 25 krooni või 2 eurot. 100 krooni on ilmselgelt palju. Mul on selle ahnuse pärast suht piinlik -- no ei paista ladvikus kainet mõtlemist. Täielik hoolivuse puudumine.
Tallinnas KUMU-s kogu maja pilet 85 krooni.
aga seal pole lifti? :D
Tegelikult ma mõtlen, et äkki oleks inimestel õigus küsida Ajakeskuse kuluarvestust? St reaalselt kantud kulude andmeid. Tulemus võib ju hoopis selgusttoov ja asjaosalistele positiivnegi olla.
100 krooni ei ole mõeldamatu, kui üks objekt on muutunud tõeliseks magnetiks, maamärgiks. Üks tuttav on toonud näiteks Emajõe lodja ja Pokukoja, mis on just viimase aja "tooted" ning väga hea stardi saanud.
Et siis tutvumishind oleks praegusel juhul üks valik - söödetakse koht sisse paari kuuga, positiivne sõnum läheb liikuma ja siis veidi hinda juurde, et ikka ots-otsaga kokku tulla ja jätkusuutlikus tagada.
Aga samuti peaks olema strateegias läbi mõeldud, millepärast inimesed peaks jälle tulema. Kas ehk seepärast, et kogu infot ei jõua ühe käiguga haarata ja keskkond on ka nii sümpaatne, et käi kasvõi 3 x aastas? Selline tunne on mul iga kord olnud näiteks Tallinna loomaaias ja KUMUs. Pokukojas ja -radadel tekkis juba küsimus, mis peaks vahetuma/ lisanduma, et jälle oleks jälle tingimatu soov tulla. Ajakeskus oma ülesehituselt on vist nö püsinäitus. Sinna juurde oleks vaja seotud tegevusi, mis on vahetuvad ja paindlikud vastavalt sihtgrupile (noorte grupp/ perekond/ soome pensionärid jne). Suvel saab neid pakkuda sealsamas. Külmal ajal sobiks Käsitöökeskus (mida veel ei ole) oma asukoha poolest ideaalselt. (Iseasi, kas käsitööga elatist teenides, on võimalik veel tivoliketti kuuluda. Nt. Katariina gildis Tallinnas nad pidevalt õpitubasid ei korralda, muidu ei jõua oma tööd teha.)
Praeguste hindade juures vb suurem osa paidekaid sinna torni ei lähegi. Seega peredele (perepilet max 150.-), Paide inimestele oleks 100 krooni puhul vaja märgatavaid soodustusi. Pakun, et siin oleks hea võimalus P.A.I.d mängu tuua. 2 PAId = Ajakeskuse külastus?
Kumu arvudes on täitsa huvitav, kõrvale võiks Vallitorni vaadata. Lifte pole kahjuks üles loetud. :)
Ehitusalune pind 6430 m²
Krundi pindala 36 206 m²
Korrused 2 + 5
Hoone brutopind 23 910 m²
Hoone netopind 20 970 m²
Tehniline kelder 2 810 m²
Hoone kubatuur 123 200 m³
Ruumide arv 350
Parkimiskohtade arv 107 + 6 bussi
Autotunnel 120 m
Jalakäijate tunnel 83 m
Näituseruumid 5000 m2
Koguhoidlad 1700 m2
Tööruumid ja töökojad 1100 m2
Külastajate teenindamise ruumid 2500 m2
Administratiivruumid 650 m2
Raamatukogu, arhiiv 370 m2
Muuseumi hariduskeskuse ruumid 260 m2
Restaureerimistöökoda 550 m2
No siin tuleb arvestada ka EASi survega - torn peab hakkama kõva tulu teenima kasvõi veri ninast väljas, sest muidu tuleb hakata veel midagi tagasi maksma.
Aga tõsi on see, et turustamisel peab tornist kaugemale vaatama. Eks algusest peale ongi olnud plaanis kaasata nn kogukonnakeskuski - tornist alla tulles ja vanalinna minnes oleks see keskus nagu sissejuhatuseks vanalinna. Ja mul on hea meel, et kogukonnakeskus seejuures areneb aeglaselt. Et ei ole suuri rahasid, millega midagi püsti panna ja siis ringi vaadata, et kus see asja sisu on. Las areneb vaikselt aga selle eest inimeste südamest tuleva tööga ja vastavalt sellele, milline kohalik kogukond tegelikult on. Ei midagi võltsi.
Samas jah - kui oleks olnud mingigi võimalus see 40 miljonit torni asemel tervesse vanalinna investeerida, oleks minu arvates olnud tulemus kordades parem.
http://kuma.fm/index.php?id=28 tasub ka kuulata
Postita kommentaar