
Jah, mul on olnud küll veidi hull utoopia silme ees: ehitada Paidesse (nö kadunud keskaegse hiilguse mälestuseks) üks gooti elamu. Isegi koht on välja mõeldud - kiriku taga, Vallimäe külje all, seal kus kunagi oli "Turisti" klaaskohvik. Ja olla võiks ta näiteks ... teater! Asuks kenasti õiges miljöös, kahe pae-ehitise (kiriku ja kindluse) vahel, sobivas kohas kuidagi. Muide, sel kohal asus kunagise ältesteni (meie mõistes linnapea) Christopher Negelini maja. Mehe, kes kogu oma elu pühendas Paide linnaõiguste eest võitlemisele. Tõsi, ei olnud seal mitte kivist gooti maja, vaid tavaline rehi. Mille Mäo mõisnik maha tõmbas ja mis tõenäoliselt Negelini nii närvi ajas, et kuni surmani mõisaga kohut käima pani (päris edukalt seejuures - kuid siiski, niipalju siis puhtast idealismist). No nii või teisiti on see gooti maja makett utoopia. Vähemalt poleks ta vajalik mingi paelinna maine pärast. Sest nagu öeldud, mingi paelinn pole Paide kardetavasti iial olnud. Ehkki omanäolised ehitised oleks ka siin teretulnud, vahelduseks plekile ja klaasile. Ja kuna vallitorngi on uus, vana paeehitise koopia, siis miks mitte, eks ole ...
Aga see selleks. Sissejuhatus läheb liialt pikaks sedasi. Tegelikult tahtsin juttu teha hoopis teisest kivist. Ühes varasemas postituses rääkisin kunagisest Paide savitöngist ehk sauevabrikust. Ei ole juhus, et selle tegutsemise ajal (täpsemalt 1901) kehtestati "Paide linna ehitiste seadlus", mis mh nõudis:
§ 4. Kiwiehituse ringkonnas tohib uusi uulitsa äärseid ehitatawaid hooneid ainult kiwist ehitada.Peamiselt tuleohutuse aga kindlasti ka uhkema väljanägemise soovi tõttu hakati seega 20. sajandi algul (Brasche hakkamist täist linnavalitsemise aegu) nõudma, et südalinna võib uute ehitistena kerkida ainult kivimaju. Ehkki oli üksikuid erandeid (nagu Rentelni maja Pärnu tänaval - praegu Kuma maja või Reopalu kabel), ehitati peamiselt siiski punasest savitellisest. Ilmselt suuresti just kohapeal, Telliskivi tänava sauevabrikus tehtust. Sellised punasest kivist ehitised olid enamtuntumatest:
Tähendus: Kiwiehituse ringkonda käiwad:
Kesklinn, sisse piiratud Rüütli uulitsast, Posti uulitsast kuni Rüütli uulitsa nurgani, Tallinna uulitsast kuni kasarmuni, Lai uulits kuni Aia uulitsani, weike ja suur Aia uulits kuni Karjamaa uulitsani ja Karjamaa uulits. Sinna juurde tuleb weel Pärnu uulits kuni Rohu uulitsani. Nimetatud uulitsatest on mõlemad ääred kiwiehituse ringkonnas.
1902 tapamaja Pika tänava lõpus (lammutatud)
1906 tuletõrjedepoo Laial tänaval (üle krohvitud)
1907 Johansoni laohoone hobusetallidega (praegu Tallinna 9, lagunemas)
1910 kaks koolimaja, üks Saksa eragümnaasium Pärnu tänaval (praegu haigla, väga heas seisukorras), teine tütarlaste gümnaasium Posti tänaval (viimati raamatukogu, praegu väga halvas seisukorras)
1910 masina(mootori)tehas Pärnu tänaval (praegu metodisti kirik, heas seisukorras).
Kõik kenad ehitised. Aga seekord tahaks peatuda kunagisel nn Johansoni laol, pr

Selle hoonega on tegelikult suured plaanid. Kunagi sai vanalinna arenguvisioonis kirjutada sinna idee käsitöökeskuse rajamiseks, see sai ka linna arengukavasse sisse ja selle kohta on projekti koostamiseks tehtud ka enam kui 70-leheküljeline tasuvus- ja teostatavusanalüüs. Suur ja korralik töö on tegelikult ära tehtud. Mõte on selles, et majas võiksid tegutseda käsitööliste töökojad ja

Panen siia juurde veel paar pilti. Esimene on tolle hoone algne projekt, mis päris nii uhkelt käiku ei läinud, teine näitab tegelikku teostust, kuid enne kõigi praeguste suurte väravaaukude siisemurdmist ja teisi "parendusi".


Nii et kõik ideed on teretulnud. Nii selle kohta, milleks ja kuidas hoonet kujundada, kui ka kriitikat. Kunagi ei saa välistada, et olemas on palju paremaid ideid. Ainult sellist ei tahaks kuulda, et jätke see vanalinnaga jändamine, las see maja kaduda kui ta juba nii vilets on ja muu taoline loll jura aga (kui aus olla, siis ega seda tegelikult väga palju ei kuule ka) :-)
3 kommentaari:
Las see maja kaduda kui ta juba nii vilets on!!
:)
Muidugi tuleb korda teha, mis siin ikka rääkida. Ideede osas ma muidugi kaasa rääkida ei oska. Paidesse on tegelikult kõike vaja: söögikohti, majutusasutusi, kultuuri, käsitööd jne. Mida iganes võib sinna teha ainult et mitte järjekordset teise ringi kaupluste keskust.
Maja on kena ja heas asukohas, nii et eks sinna jätkuks kindlasti ka teisi funktsioone. Natuke kripeldab see, et mõni aeg tagasi oleks üks edukas ettevõte tahtnud hoone linnalt ära osta ja renoveerida selle hotelliks. Oleks olnud maja korras, majutuskohad juures, saadud rahast oleks ehk saanud osalt ka SRIKi maja renoveerida. Siis näis, et ajad on head ja tasub siiski käsitöökeskust arendada - see annaks pikemas perspektiivis paidelastele rohkem. Aga nüüd .. vot ei teagi.
See väärikas hoone platseerub Paide linnas nii soodsas kohas, et kindlasti tuleks linnal kasutada mõistet taaskasutatav ressurss. Nüüd kui linnaruumi kasv on möödanik ja tähelepanu nihkumas kvantiteedilt jälle kvaliteedile - pakuks hoone rehabilitatsiooni ja ümberhindamise tulemiks a´la Paide Rahvaülikool....elukestev õpe, kõigi oma rohkete võimalustega.
Postita kommentaar